Offices up for election in Monroe County in 2022

YES YOU CAN:

FEDERAL

U.S. Senate (6-year terms) – Todd Young (R)

U.S. Congress District 9 (2-year terms) – Trey Hollingsworth (R)

STATE-WIDE OFFICES (4-year terms)
IN Secretary of State -- Connie Lawson (R)
IN State Treasurer -- Kelly M.T. Mitchell (R)
IN State Auditor -- Tera Klutz (R)

INDIANA STATE SENATE (4-year terms)
State Senate seats 40 and 44 were filled in 2020.

INDIANA STATE HOUSE OF REPRESENTATIVES (2-year terms)
District 46 -- Bob Heaton (R)
District 60 -- Peggy Mayfield (R)
District 61 -- Matt Pierce (D)
District 62 -- Jeff Ellington (R)
District 65 -- Christopher May (R)

PARTY SEATS
84 Precinct committee persons and 67 delegates to the 2018 state convention.

MONROE COUNTY OFFICES
Judges (6-year terms)
Circuit Court, Division V – Mary Ellen Diekoff (D)
Circuit Court, Division VI – Holly Harvey (D)
Circuit Court, Division VII – Stephen Galvin (D)


County Commissioner (4-year terms)
District 1 – Lee Jones (D)

County Council (4-year terms)
District 1 – Peter Iversen (D)
District 2 – Kate Wiltz (D)
District 3 – Marty Hawk (R)
District 4 – Eric Spoonmore (D)

Administrative Offices (4-year terms)

Assessor – Judith Sharp (D)
Clerk of the Circuit Court – Nicole Browne (D)
Prosecuting Attorney – Erika Oliphant (D)
Recorder – Eric Schmitz (D)*
Sheriff – Brad Swain (D)*

TOWNSHIPS (4-year terms)
Trustee & 3 Board Members

Bean Blossom
Trustee -- Ronald Hutson (R)
Board – Randy Jacobs (D), Debra Hutson (R), Vicki McGlocklin (R)

Benton
Trustee -- Michelle Bright (D)
Board – Hans Kelson (D), Lynn Stevens (R), Joe Husk (D)

Bloomington
Trustee -- Kim Alexander (D)
Board – Lorraine Merriman Farrell (D), Dorothy Granger (D), Marty Spechler (D)

Clear Creek
Trustee -- Thelma Kelley Jeffries (R)
Board – John Thrasher (R), Randy May (R), Robert Hall (R)

Indian Creek
Trustee -- Christopher Reynolds (R)
Board – Scott Clark (R), Katrina Ladwig (R), Roger Taylor (R)

Perry
Trustee -- Dan Combs (D)
Board – Susie Hamilton (D), Barbara Sturbaum (D), Jack Davis (D)

Polk
Trustee -- Christopher Spiek (R)
Board – David Hollars (R), Vic Streiff (D), Warren “Woody” Kilmer (D)

Richland
Trustee -- Marty Stephens (R)
Board – Dawn Durnil (R), David Willibey (R), Marjorie Clouse (R)

Salt Creek
Trustee -- Donn Hall (D)
Board – Guy Cunningham, Jr. (D), Steven Hogan (R), Joan Hall (D)

Van Buren
Trustee -- Rita Barrow (R)
Board – William “Will” Smith (D), Ron Pursell (R), John Wilson (R)

Washington
Trustee -- Barbara Ooley (R)
Board – Patricia Slabach (D), Jerry Ayers (R), Kenny Bryant (R)

TOWNS

City of Bloomington (4-year terms)
The Mayor, 9 City Council seats and the City Clerk were filled in 2019.

Town of Ellettsville (4-year terms)
Ward 4 – Dan Swafford (R)
Ward 5 – Pamela Samples (R)

Town of Stinesville (4-year terms)
3 Town Council seats were filled in 2019.

SCHOOL BOARDS (4-year terms)

MCCSC
District 1 – Elizabeth Ruh
District 3 – Martha Street
District 7 – Brandon Shurr

RBB
Richland District – Dana Robert Kerr
Bean Blossom District – Angie Jacobs